Kaštieľ

Kaštieľ Dezasse Jaslovské Bohunice prešiel dlhou cestou cez zničenie, prestavbu, schátranie až k znovuzrodeniu, kým sa z neho stalo vyhľadávané miesto pre romantické svadby, rodinné oslavy, noblesné plesy a firemné podujatia.

Bol postavený v 18. storočí grófom Dezasse v neobarokovom slohu. Nachádza sa v rozsiahlom anglickom parku v obci Jaslovské Bohunice.

Rod Dezasse patril medzi strednú šľachtu.Titul grófa bol vtedy šiestym najdôležitejším v krajine z pomedzi 14 známych hodností. František Dezasse získal titul grófa v roku 1812. Bol to významný podnikateľ, s ktorým sa spája prvá konská železnica.

V roku 1840 viedla konská železnica z Bratislavy cez Svätý Jur do Trnavy a Serede. Prevádzka na nej bola zastavená v roku 1872. Hlavnými predkladateľmi boli rakúsky barón Ferenc Daltz a Ferenc Dezasse, ktorý žil v Trnave resp. v Bohuniciach. Išlo o posledný typ takéhoto vlaku v Uhorsku. Všetky ostatné boli už poháňané parou.

Františkovi Dezasse sa narodil v Bohuniciach syn Emil (1834-1908). Ten slúžil ako guvernér pre riadenie povodia rieky Váh, zatiaľ čo jeho dcéra sa stala členkou Súdu maďarskej princeznej. Emil bol aktívny vo vnútroštátnej politike. Dezasseove dedičské kreslo v Hornej komore Uhorského snemu potvrdil zákon VIII z roku 1886.

Rodina Dezasse mala aj svoju privátnu kaplnku pristavenú na južnej strane Kostola sv. Michala. Ako plynul čas, menil sa vzhľad kaštieľa i jeho význam. Koncom 19. storočia jednoposchodový kaštieľ s obytnou a hospodárskou funkciou premenili noví majitelia, gróf Platen s manželkou rodenou Fischerovou z Trnavy na svoje romantické letné sídlo.

Počas roka žili vo Viedni a do Bohuníc prichádzali iba v letnom období na dva – tri mesiace. Kaštieľ bol rozšírený a prefasádovaný do romantického novorománskeho historizmu. Barokové jednopodlažné krídlo bolo nadstavené, druhé krídlo so vstupnou trojarkádovou rizalitou zostalo prízemné.